Наші друзі

Besucherzahler
счетчик посещений

 

 

69081, вул. Панфьорова, 146-А

Зв′яжiться з нами

Приймальна директора (061) 7096869
Електрона адреса: zvpym@ukr.net
Facebook: @motorobudivnyk
Instagram: @motorostroitel
Електрона адреса: zvpym@ukr.net
Приймальна комiсiя (061) 7096867
Гуртожиток (061) 7096865

Всесвітній день охорони праці!

Вже традиційно 28 квітня в Україні відзначається Всесвітній день охорони праці. Історія проведення Всесвітнього дня охорони праці бере свій початок від Дня пам’яті загиблих працівників, уперше проведеного американськими та канадськими робітниками в 1989 році в пам’ять про людей, які загинули або отримали травми на виробництві. Для того, щоб привернути увагу світової громадськості до масштабів проблеми, а саме травматизму та смертності працівників на робочому місці, за ініціативою Міжнародної організації праці (МОП), починаючи з 2002 року, 28 квітня відзначають Всесвітній день охорони праці. У цей день більш ніж в ста країнах світу проводяться заходи, спрямовані на привернення уваги громадськості до невирішених проблем охорони праці.

Цього року Всесвітній День охорони праці проходить під гаслом: «Зупинимо пандемію: безпека і здоров’я на роботі можуть врятувати життя». Нам зараз доводиться працювати та жити в нових і незвичних для нас умовах але разом нам вдасться побороти усі небезпеки та зберегти життя і здоров’я один одного. Адже у час, коли світ об’єднується проти пандемії коронавірусної інфекції, кожен з нас зобов’язаний бути соціально свідомим та відповідальним. Кожен повинен вживати усі можливі заходи аби зберегти своє життя і здоров’я та життя і здоров’я оточуючих людей, своїх рідних, друзів, колег.

Тож хочеться побажати усім Вам та Вашим близьким міцного здоров’я, розуміння та безпечних умов праці.

викладач охорони праці ДНЗ «Запорізьке ВПУМ»
Терещенко Я.Ю.
матеріали до статті надано
Запорізьким відділенням УВД ФСС України в Запорізькій області.

 

 

 

Профілактика і пом’якшення наслідків поширення COVID-19 на робочому місці. Контрольний перелiк заходiв
2020-04-29

Правила безпечного поводження при виявленні вибухонебезпечних предметів

Майже не щодня на території Запорізької області рятувальники проводять роботи щодо розмінування та знешкодження вибухонебезпечних предметів часів минулих війн. Жителі нашої області знаходять мінометні міни, артснаряди, авіабомби часів війни. У 2018 році піротехніки 477 разів залучалися для знешкодження виявлених підозрілих предметів схожих на вибухонебезпечні. Всього за минулий рік рятувальники знищили 5808 одиниць вибухонебезпечних предметів в спеціально відведених місцях. На щастя потерпілих не було. З початку року на території області виявлено та знешкоджено 1682 одиниць вибухонебезпечних предметів.

З приходом весни мешканці міст і селищ розпочали весняно-польові роботи на присадибних ділянках та городах. Разом із цим зростає кількість виявлення вибухонебезпечних предметів часів минулих війн.

Страшну небезпеку приховують боєприпаси, які залишились лежати в землі до нинішніх часів, адже вони можуть з детонувати в будь-який момент. Необережне поводження з вибухонебезпечними предметами або дитячі пустощі можуть призвести до трагічних наслідків.

Часто саме діти знаходять подібні предмети та в них прокидається бажання проекспериментувати з ним або пограти у «війну». Тому підростаюче покоління в першу чергу повинно бути попереджено про наслідки таких небезпечних ігор.

Кількість випадків виявлення вибухонебезпечних предметів з кожним роком змінюється. Контролювати цей процес дуже важко тому, що невідомо, на якій глибині знаходиться снаряд та скільки потрібно часу, щоб він вийшов на поверхню.

Так, 31 березня надійшла інформація, про те що по вул. Вінницька Дніпровського району м. Запоріжжя на території домоволодіння вибухнула граната. Внаслідок вибуху пожежі та руйнування конструкцій будівель не відбулося але постраждали двоє підлітків 2005 та 2006 року. Один з яких на жаль загинув.     

Виходячи з вище зазначеного, просимо Вас сприяти проведенню інформаційно-роз’яснювальної роботи серед населення.

Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

Правила поведінки при виявленні ВНП

- якщо ви виявили вибухонебезпечний чи просто підозрілий предмет – негайно повідомте місцеві органи влади та за телефонами 101 та 102. Навіть якщо ви не впевнені, що цей предмет небезпечний – краще перестрахуватися. Адже запобігти краще, ніж ліквідовувати наслідки. Окрім того, треба дочекатися приїзду спеціальних служб, щоб точно вказати місце та обставини виявлення.

- ні в якому разі не підходьте до знахідки, це може бути вкрай небезпечно. Оптимально безпечна відстань – близько 500 м. Також необхідно окреслити місце знахідки за допомогою мотузки або стрічки. Проте неможна вбивати у землю кілки, адже поблизу цього місця можуть ще знаходитися снаряди.

- одразу припиніть будь-які роботи в районі небезпечного предмета. Удар лопати, грабель, каміння чи просто поштовх може призвести до вибуху.

- в жодному разі не пересувайте, не розбирайте, та не нагрівайте небезпечну знахідку.

- не допускайте сторонніх осіб до небезпечного предмета доки не прибули фахівці;

- категорично забороняється самостійно знешкоджувати вибухонебезпечні предмети. Це можуть робити тільки спеціально підготовлені фахівці.
2019-04-11

Про попередження пожеж у побуті

Найвища цінність суспільства - людина. Проте з кожним роком збільшується кількість факторів, які негативно впливають на її життя і здоров'я. В більшості випадків ці фактори породжуються самою людиною: науково-технічним прогресом, діяльністю людини, її необачним поводженням з природою. Пожежа - це одне з найбільш розповсюджених небезпечних явищ, які виникають внаслідок легковажного відношення людей, зокрема дітей, до вогню.

Усе це створює підвищену пожежну небезпеку особливо при порушенні людьми вимог правил пожежної безпеки. Найбільш поширеними причинами пожеж є: необережне поводження з вогнем (у тому числі при палінні) порушення правил пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання, електронагрівальних і газових приладів, пічного опалювання, дитячі витівки з сірниками.

З метою запобігання травмуванню та загибелі людей внаслідок порушення елементарних правил безпеки життєдіяльності, виховання у громадян культури безпечної поведінки просимо сприяти проведенню інформаційно-роз’яснювальної роботи серед фахівців Вашого відомства. Давайте разом дбати про безпеку! Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

 

Правила поведінки при пожежі

Треба завжди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем може призвести до найбільшої серед бід – пожежі.

Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати! Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:

 • невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху);
 • не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
 • при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.

Якщо погасити пожежу до прибуття пожежних неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.

 • Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору;
 • при пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика;
 • по можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот;
 • під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання.

Ознаки отруєння чадним газом:

 • запаморочення;
 • блювота;
 • головний біль;
 • червоний колір обличчя;
 • непритомність.

Перша допомога при отруєнні чадним газом:

 • постраждалого необхідно винести на свіже повітря;
 • негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.

Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні, залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.

 

ПАМ’ЯТКА

з питань пожежної та техногенної безпеки на виборчій дільниці

 

У ПРИМІЩЕННЯХ ВИБОРЧИХ ДІЛЬНИЦЬ ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:

- застосування не сертифікованих електронагрівальних приладів;

- самовільне влаштовування додаткових електромереж;

- паління поза спеціально відведених для цього місць;

- зачинення наглухо дверей на шляхах евакуації під час проведення виборів.

 

ПОРЯДОК ДІЙ ПРИ ВИНИКНЕННІ ПОЖЕЖІ

- негайно повідомити пожежно-рятувальну службу по телефону 101, вказавши точну адресу закладу, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, а також повідомити своє прізвище;

- вжити заходів по евакуації людей, гасіння (локалізації) пожежі та збереження матеріальних цінностей, скриньок та бюлетенів для голосування;

- повідомити про пожежу керівника чи відповідну компетентну особу, чергового на об’єкті;

ДІЇ ПРИ ВИЯВЛЕННІ ПІДОЗРІЛОГО ПРЕДМЕТА:

Категорично забороняється:

- торкатися предмету і пересувати його;

- користуватися засобами радіозв’язку, мобільними телефонами (вони можуть спровокувати вибух);

- заливати його рідинами, засипати ґрунтом або чимось його накривати;

- торкатися підозрілого пристрою та здійснювати на нього звуковий, світловий, тепловий чи механічний вплив, адже практично всі вибухові речовини отруйні та чутливі до механічних, звукових впливів та нагрівання.

При виявленні підозрілого предмету телефонуйте 101 або 102.

 

Відповідальність за протипожежний та техногенний стан приміщень виборчих дільниць покладається на керівників підприємств та організацій, де вони розміщуються, та голів виборчих комісій, які зобов’язані:

- забезпечити дотриманням протипожежного режиму;

- слідкувати за станом шляхів евакуації, не допускати їх захаращення;

- забезпечити приміщення необхідними засобами пожежогасіння (вогнегасниками);

- для аварійного освітлення забезпечити приміщення не менш, ніж двома електричними ліхтарями;

- забезпечити приміщення сертифікованими подовжувачами;

- лампи розжарення замінити на економні (LED);

- не допускати утворення натовпу в приміщенні виборчої дільниці;

- чітко визначити порядок входу та виходу людей на виборчій дільниці;

- відповідальні посадові особи та обслуговуючий персонал об’єкта повинні пройти інструктажі з питань дотримання заходів безпеки та порядку дій на випадок загрози або виникнення надзвичайної ситуації.

 
2019-03-27

Правила безпечного поводження на воді в зимовий період

Зима асоціюється у людей зі снігом, катанням на ковзанках, риболовлею на льоду. І саме крижана річка є найбільшою спокусою і найбільшою небезпекою для любителів прогулянок по змерзлій річці та для рибалок. Сьогодні мороз, а завтра вже плюсова температура. Водойми тільки-но покриються кригою, як теплішає і лід починає танути.

Кожного дня до Служби порятунку “101” надходять повідомлення про надзвичайні  події на льоду. Головне управління ДСНС України у Запорізькій області постійно наполегливо попереджає населення про страшну небезпеку, яку приховують в собі водойоми взимку. Під час проведення рейдів на водних об’єктах з метою попередження трагічних випадків, рятувальники спілкувалися з рибалками і їх дуже занепокоїло те, що ті зовсім не відчувають страху.  Ці “безстрашні” не уявляють життя без свого хобі та не звертають увагу на застереження рятувальників. Люди не вірять в небезпеку, доки вона не торкнеться їх самих! Працівники ДСНС наголошують: життя в кожного всього лише одне! Цінуйте його! Крім того, звертаємось до батьків: поясніть дітям, як трагічно іноді закінчуються прогулянки по замерзлій річці! Не пускайте  своїх чад на лід!

Рибалки, незважаючи на погодні умови, несприятливі для зимової риболовлі, застереження утриматися від виходу на лід, продовжують нехтувати цими попередженнями та своїм життям.

Рятувальники попереджають жителів області: нехтування правилами поведінки на річках, озерах та інших водних об’єктах у зимовий час може призвести до небажаних наслідків.

Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

Правила поведінки на льоду

1. Безпечним вважається лід: для одного пішоходу - лід зеленуватого відтінку, товщиною не менше 7 сантиметрів; для обладнання ковзанки - не менше 10-12 сантиметрів (масове катання - 25 сантиметрів); масова переправа пішки може бути організована при товщині льоду не менше, ніж 15 сантиметрів;

2. Знайдіть для початку стежку або сліди на льоду. Якщо їх немає, позначте з берега маршрут свого руху.

3.Подивіться заздалегідь, чи немає підозрілих місць:

- лід може бути неміцним біля стоку води (наприклад, із ферми або фабрики);

- тонкий або крихкий лід поблизу кущів, очерету, під кучугурами, у місцях, де водорості вмерзли у лід;

- обминайте ділянки, покриті товстим прошарком снігу - під снігом лід завжди тонший;

- тонкий лід і там, де б'ють ключі, де швидкий плин або струмок впадає в річку;

- особливо обережно спускайтеся з берега: лід може нещільно з'єднуватися із сушею, можливі тріщини, під льодом може бути повітря.

4.Візьміть з собою палицю для того, щоб перевіряти міцність льоду. Якщо після першого удару палицею на ньому з'являється вода, лід пробивається, негайно повертайтеся на те місце, звідки ви прийшли. Причому перші кроки треба робити, не відриваючи підошви від льоду.

5.Ні в якому разі не перевіряйте міцність льоду ударом ноги. Інакше вам доведеться з'ясовувати, наскільки добре ви запам'ятали і засвоїли цю пораду.

6.Пошукайте, чи немає вже прокладеної лижні, якщо ви на лижах. Якщо немає і вам треба її прокладати, кріплення лиж відстебніть (щоб, у крайньому випадку, швидко від них позбутися), палиці тримайте в руках, але петлі лижних палиць не накидайте на кисті рук. Рюкзак повісьте лише на одне плече, а краще волочіть на мотузці на 2-3 метра позаду. Якщо ви йдете групою, відстань між лижниками (та й пішоходами) не скорочуйте менше, ніж на 5 метрів.

7.Пробийте лунки по різні боки переправи, щоб виміряти товщину льоду, (рекомендується відстань між ними п'ять метрів) і проміряйте їх. Майте на увазі, що лід складається з двох прошарків - верхнього (каламутного) і нижнього (прозорого і міцного). Виміряти точну товщину, можна лише знявши спочатку верхній (каламутний) прошарок від снігового, зовсім уже неміцного льоду.

8.Катайтеся на ковзанах лише у перевірених та обладнаних місцях.

Якщо лід почав тріщати та з'явилися характерні тріщини - негайно повертайтеся. Не біжіть, а відходьте повільно, не відриваючи ступні ніг від льоду.

9.Твердо засвойте, що зимова підлідна ловля риби потребує особливо суворого дотримання правил поводження, це диктує багаторічний досвід не самих щасливих рибалок:

- не пробивайте поруч багато лунок;

- не збирайтеся великими групами на одному місці;

- не пробивайте лунки на переправах;

- не ловіть рибу поблизу вимоїн та занадто далеко від берега, яке б клювання там не було;

- завжди майте під рукою міцну мотузку 12-15 метрів;

- тримайте поруч з лункою дошку або велику гілку.

Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.

Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.
2019-02-12

Правила безпеки життєдіяльності під час відзначення свята Водохреща

Наближається одне з найбільших релігійних святВодохреща Господнє. За традицією 19 січня проходять урочисті релігійні заходи, в яких бере участь велика кількість людей. У день святкування, віруючі збираються в храмах, використовуючи у приміщеннях відкритий вогонь, цей факт робить свято потенційно небезпечним з точки зору пожежної безпеки. Також громадяни відвідують річки, озера та інші водоймища. Люди не лише набирають воду в ємності, але й купаються в ополонці. Головну загрозу під час Водохреща становить велика кількість людей яка збирається на святкування.

Рятувальники попереджають жителів області: нехтування правилами поведінки на річках, озерах та інших водних об’єктах у зимовий час може призвести до небажаних наслідків.

Щиро запрошуємо до співпраці, яка є необхідною для підвищення рівня обізнаності людей щодо правил безпеки життєдіяльності. Лише разом ми зробимо життя безпечним!

 Звернення до громадян напередодні свята Водохреща

Шановні громадяни!

Напередодні свята Водохреща рятувальники ДСНС звертають увагу громадян на можливі небажані наслідки для здоров’я та закликають утриматися від купання на несанкціонованих пляжах, особливо там де не перевірене дно. Рекомендуємо проводити ритуал Водохреща під пильним наглядом медичних працівників! Ні в якому разі не купайтеся в стані алкогольного сп'яніння! Намагайтесь уникнути переохолодження! Бережіть своє здоров’я та життя!

Проявляйте особливу пильність та обережність при використанні свічок - тримаючи свічку в руках, слідкуйте за тим, щоб вогонь не потрапив на власні або чужі речі, які можуть миттєво спалахнути. Не залишати без нагляду церковні атрибути (лампадки та запалені свічки) після служби, які забираються додому.

Пам’ятайте, не припустимим є купання в необладнаних для цього місцях та з неперевіреним дном. Не можна розпочинати Хрещенські забави без представників служб порятунку і медичних працівників та купання дітей без нагляду батьків чи дорослих. Не можна пірнати у воду безпосередньо з льоду. При груповому купанні, кількість людей, що знаходиться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.

У жодному разі не пірнайте у воду – заходьте в ополонку повільно й обережно. Уникайте великого скупчення людей біля купелі. Пам’ятайте, що глядачі не повинні виходити на кригу, а бажаючим зануритися слід по черзі обережно підходити до ополонки.

У свята багато хто має звичку вживати алкогольні напої, тим більше, серед необізнаних громадян побутує думка, що алкоголь має властивість зігрівати не тільки душу, а й тіло. Та саме у стані алкогольного сп’яніння збільшується вірогідність стати жертвою власної необачності. А для того, щоб не спровокувати проломлення льоду, не можна під'їжджати до купелі на автотранспорті.

Перед тим, як прийняти рішення зануритися в крижану воду, обов’язково треба проконсультуватися з лікарем щодо стану власного здоров’я. І якщо він виявить протипоказання, то краще утриматися від традиційних купань.

Також необхідно, щоб біля місця, де буде проводитися обряд, знаходився намет для обігріву та переодягання громадян, що вийшли з води, а також можна організувати роздачу гарячих напоїв.

Також усім відвідувачам хрещенській купелі необхідно знати: в ополонці необхідно бути всього кілька секунд – зазвичай не більше трьох, – потім потрібно перевдягнутися у теплий одяг і піти в тепле приміщення або автомобіль, де відразу випити гарячого чаю з медом.

Якщо ви виявили у себе наступні ознаки:

-       озноб;

-       тремтіння;

-       блідість;

-       а згодом і посиніння шкіри, губ;

-       біль у пальцях рук та ніг, можете сміливо констатувати: переохолодження!

При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву, щоб зігрітися.

Але, якщо переохолодження тривало досить довго, воно може розвитися в обмороження, тобто пошкодження тканин у результаті дії низьких температур.

Обмороження може виникнути не тільки при сильному морозі, а й при достатньо теплій зимовій погоді. Його розвитку сприяє вологе повітря та вітер. Причиною обмороження можуть стати мокре та тісне взуття; тривале перебування у нерухомому стані на вітрі, в снігу; хвороби, алкогольне отруєння. Також обмороження може виникнути, якщо на морозі торкатися до металу голими руками.

До обмороження більш схильні пальці, кисті, стопи, вуха та ніс. При першому ступені обмороження шкіра блідніє, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння та набряк.

При другому ступені ураження шкіра набуває синьо-багрового відтінку і на її поверхні з’являються пухирі з прозорою рідиною. При цьому людину знобить, підвищується температура тіла. Третя й четверта стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.

Якщо побіліли щоки, ніс, вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Не можна розтирати обморожене місце снігом, тому що сніг не зігріває, а ще більше прохолоджує та ушкоджує шкіру. Ні в якому разі не можна поливати обморожені ділянки гарячою водою! Якщо з’явилося напухання відмороженого місця або пухирі, то не можна робити розтирання. Потрібно покласти на відморожене місце пов’язку з товстим прошарком вати та доставити постраждалого до лікарні. Людину з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення і дати йому гарячий чай або каву.

Нехай зимові свята залишать по собі лише світлі та теплі спогади!Рятувальники бажають веселої та безпечної зимової забави!

 Якщо ви провалилися на льоду річки або озера

Широко розкиньте руки по крайкам льодового пролому та утримуйтеся від занурення з головою.

Намагайтеся не обламувати крайку льоду, без різких рухів вибирайтеся на лід, наповзаючи грудьми і по черзі витягаючи на поверхню ноги. Головне - пристосовувати своє тіло для того, щоб воно займало найбільшу площу опори.

Вибравшись із льодового пролому, відкотіться, а потім повзіть в той бік, звідки ви прийшли і де міцність льоду, таким чином, перевірена. Незважаючи на те, що вогкість і холод штовхають вас побігти і зігрітися, будьте обережні до самого берега, а там не зупиняйтеся, поки не опинитеся в теплі.

Якщо на ваших очах на льоду провалилася людина, негайно сповістіть, що йдете на допомогу. Підкладіть під себе лижі, дошку, фанеру (це збільшить площу опори) і повзіть на них. Наближайтесь до ополонки тільки повзком, широко розкидаючи при цьому руки. До самого краю ополонки не підповзайте, інакше у воді опиняться вже двоє. Ремені, шарфи, дошка, жердина, санки або лижі допоможуть врятувати людину. Кидати пов'язані ремені, шарфи або дошки треба за 3-4 метра.

Якщо ви не один, тоді узявши один одного за ноги, лягайте на лід ланцюжком і рухайтеся до пролому. Дійте рішуче і швидко - постраждалий швидко мерзне в крижаній воді, мокрий одяг тягне його донизу.

Подавши постраждалому підручний засіб порятунку, витягайте його на лід і повзіть з небезпечної зони. Потім укрийте його від вітру і якнайшвидше доставте в тепле місце, розітріть, переодягніть в сухий одяг і напоїть чаєм.

Шановні настоятелі церков та храмів!

Утримуйте у належному протипожежному стані приміщення та будівлі, забезпечуйте виконання елементарних заходів попередження виникнення пожеж та надзвичайних ситуацій під час проведення служб у свята. Звертаємо Вашу увагу на забезпеченість первинними засобами пожежогасіння у місцях проведення масових заходів (вогнегасниками, відрами з водою та піском), проведення додаткових інструктажів з питань пожежної безпеки з відповідальними працівниками. Особливу увагу слід приділити стану електрогосподарства, системам опалення, а також місцям встановлення свічок.

Звертаємо Вашу увагу на стан шляхів евакуації та евакуаційних виходів з приміщень та будівель: під час проведення заходів у приміщеннях не допускати їх захаращення та утримувати вільними і відчиненими. Не залишайте без нагляду у приміщеннях запалені свічки, не намагайтесь уникати перевантаження електричних мереж, не застосовуйте тимчасові дільниці електромережі, не прокладайте електромережі поверхнею горючих основ. Будьте обережними з відкритим вогнем. Розташуйте свічки подалі від занавісок, гардин та інших горючих предметів. Під час церковних служб та проповідей у період святкування Великодня звертайте увагу населення на дотримання правил безпеки життєдіяльності.  

 У разі виявлення ознак пожежі (горіння) кожний громадянин зобов’язаний:

-       негайно повідомити про це за телефоном 101. При цьому необхідно назвати місцезнаходження об’єкта, вказати кількість поверхів будинку, місце виникнення пожежі, обстановку на пожежі, наявність людей, а також повідомити своє прізвище;

-       якщо пожежа виникла на підприємстві, повідомити про неї керівника чи відповідну компетентну посадову особу та (або) чергового на об’єкті;

-       вжити (за можливості) заходів щодо евакуювання людей, гасіння (локалізації) пожежі первинними засобами пожежогасіння та збереження матеріальних цінностей;

-       у разі необхідності викликати інші аварійно-рятувальні служби.

Посадова особа об’єкта, що прибула на місце пожежі, зобов’язана:

-       перевірити, чи викликана Оперативно-рятувальна служба цивільного захисту (продублювати повідомлення), довести подію до відома власника підприємства;

-       у разі загрози життю людей негайно організувати їх рятування (евакуацію), використовуючи для цього наявні сили й засоби;

-       видалити за межі небезпечної зони всіх працівників, не пов’язаних з ліквідуванням пожежі;

-       припинити роботи в будинку (якщо це допускається технологічним процесом виробництва), крім робіт, пов’язаних із заходами щодо ліквідування пожежі;

-       здійснити в разі необхідності відключення електроенергії (за винятком систем протипожежного захисту), зупинення транспортуючих пристроїв, агрегатів, апаратів, перекриття сировинних, газових, парових та водяних комунікацій, зупинення систем вентиляції в аварійному та суміжних з ним приміщеннях (за винятком пристроїв протидимового захисту) та здійснити інші заходи, що сприяють запобіганню розвитку пожежі та задимленню будинку;

-       перевірити включення оповіщення людей про пожежу, установок пожежогасіння, протидимового захисту;

-       організувати зустріч підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, надати їм допомогу у виборі найкоротшого шляху для під’їзду до осередку пожежі та в установці техніки на зовнішні джерела водопостачання;

-       одночасно з гасінням пожежі організувати евакуацію і захист матеріальних цінностей;

-       забезпечити дотримання безпеки праці працівниками, які беруть участь у гасінні пожежі.

З прибуттям на пожежу пожежно-рятувальних підрозділів повинен бути забезпечений безперешкодний доступ їх на територію об’єкта, за винятком випадків, коли чинним законодавством встановлений особливий порядок допуску.

Після прибуття пожежно-рятувальних підрозділів адміністрація та інженерно-технічний персонал підприємства, будинку чи споруди зобов’язані брати участь у консультуванні керівника гасіння пожежі з приводу конструктивних і технологічних особливостей об’єкта, де виникла пожежа, прилеглих будівель та пристроїв, організувати залучення сил та засобів об’єкта до вжиття необхідних заходів, пов’язаних із ліквідацією пожежі та попередженням її поширенню.
2019-01-18

Профілактика переохолоджень на робочому місці

У холодний період року, коли середньодобова температура повітря опускається нижче +10ºС, можливі переохолодження організму працівників під час виконання робіт на відкритих майданчиках, а також у неопалюваних або недостатньо опалюваних приміщеннях.              

Холод сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, може призвести до загострення виразкової хвороби шлунку, розвитку нейроваскулітів, артритів, сприяє виникненню захворювань застудної етіології, зниженню імунітету, збільшуючи втрати робочого часу за рахунок захворюваності з тимчасовою втратою працездатності. Від постійного переохолодження можливий розвиток і загострення хронічних професійних захворювань. Охолодження організму людини призводить до зміни його рухових реакцій, порушує координацію рухів, здатність виконувати точні операції тощо.             

Крім того, в зимовий період значно збільшується кількість травм, пов’язаних із падінням під час пересування, зафіксовані випадки обмороження і нещасні випадки під час використання несправних нагрівальних приладів.              

Оптимальні мікрокліматичні умови для працівника: температура повітря в межах +22+24ºС, відносна вологість 60-40 % і швидкість руху повітря не більше 0,1 м/секунду. Однак, не завжди можна технічно забезпечити оптимальні параметри мікроклімату, іноді робити це економічно не вигідно. На практиці переважно користуються допустимими параметрами мікроклімату, які за весь трудовий стаж роботи не матимуть шкідливого впливу на здоров’я людини. Для холодного періоду року на постійних робочих місцях температура повітря повинна бути в межах +13+25ºС, причому при виконанні важкої роботи +13+19ºС, легкої  +20+25ºС, середньої важкості  +15+23ºС. Відносна вологість повітря до 75 %. Швидкість руху повітря від 0,1 до 0,5 м/с (залежно від ступеня важкості роботи). На непостійних робочих місцях допускається максимальне зниження температури повітря на 1-3ºС, але не нижче +12ºС (для важких робіт) і підвищення верхніх меж на 1-2ºС.               

При виконанні робіт на відкритому повітрі і незабезпеченні допустимих параметрів мікроклімату на робочих місцях у приміщеннях відповідно до ст.163 КЗпП України власник підприємства зобов’язаний забезпечити працівників теплим спецодягом. Для зменшення шкідливого впливу холоду на організм передбачається встановлення регламентованих перерв для обігріву та відпочинку.                

При температурі повітря -27ºС і нижче (під час штилю), виконання робіт на відкритому повітрі забороняється. При наявності вітру, на кожен м/с швидкості руху повітря екстремальна температура підвищується на 2,2ºС, тобто при швидкості вітру 5 м/с забороняється виконання робіт на відкритому повітрі вже при температурі -16ºС (-27,0ºС + (5 м/с х 2,2ºС) = 16ºС).                

У недостатньо опалюваних і неопалюваних приміщеннях зазвичай швидкість руху повітря не перевищує 0,5 м/с, тому при температурі повітря +7ºС і нижче встановлюються регламентовані перерви. Регламентована перерва встановлюється після кожної години роботи тривалістю 10-15 хвилин. Час, витрачений на обігрів і відпочинок, вважається робочим.               

Відстань від робочого місця в приміщенні підприємства до приміщення обігріву має бути не більше 75 м, на території підприємства – не більше 150 метрів. Температура повітря в приміщенні, що обігрівається, повинна бути не менше +22ºС. Для прискорення зігрівання кінцівок доцільно встановити конвертори, у яких температура огороджувальних сіток не повинна перевищувати +45ºС. Обігрів проводиться при знятті верхнього одягу. Приміщення обладнується вішаками та лавками (стільцями), створюються умови для приймання гарячого чаю.

З метою недопущення нещасних випадків на виробництві, при підготовці до роботи в осінньо-зимовий період власникам підприємств, організацій, установ потрібно створити необхідний запас піску, відсіву та інше (для своєчасного посипання під час ожеледиці пішохідних доріжок і автомобільних доріг), забезпечити робітників теплим спецодягом і спецвзуттям, провести ревізію обігрівальних приладів та приміщень для обігріву, інструктажі з охорони праці під час роботи в холодний період року та пожежної безпеки.

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України

у Запорізькій області
2018-11-19

Девіз Всесвітнього дня охорони праці у 2018 році: «Захищене і здорове покоління»

28 квітня 2018 року відзначається Всесвітній день охорони праці, який буде проходити під девізом «Захищене і здорове покоління».

За даними Міжнародної організації праці, у світі 541 мільйон молодих працівників віком від 15 до 24 років працюють у шкідливих умовах праці. А це понад 15% працездатного населення планети. Серед молодих працівників рівень виробничого травматизму на 40% вищий, ніж серед працівників віком старше 24 років. В Україні працює майже кожен третій працівник віком від 15 до 24 років, що становить понад 1 мільйон наших громадян.

В Україні на законодавчому рівні регламентується охорона праці неповнолітніх, а саме: ст.11 Закону України «Про охорону праці» та цілий ряд статей (187-200) Кодексу законів про працю України.

Не допускається залучення неповнолітніх до праці на важких роботах і на роботах із шкідливими або небезпечними умовами праці, на підземних роботах, до нічних, надурочних робіт та робіт у вихідні дні, а також до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми, відповідно до переліку важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці.

Неповнолітні, тобто особи, що не досягли вісімнадцяти років, у трудових правовідносинах прирівнюються у правах до повнолітніх, а в галузі охорони праці, робочого часу, відпусток та деяких інших умов праці користуються пільгами, встановленими законодавством України.

Не допускається прийняття на роботу осіб молодше шістнадцяти років.

За згодою одного із батьків або особи, що його замінює, можуть, як виняток, прийматись на роботу особи, які досягли п'ятнадцяти років.

Для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу учнів загальноосвітніх шкіл, професійно-технічних і середніх спеціальних навчальних закладів для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров'ю і не порушує процесу навчання, у вільний від навчання час по досягненні ними чотирнадцятирічного віку за згодою одного з батьків або особи, що його замінює.

Усі особи молодше вісімнадцяти років приймаються на роботу лише після попереднього медичного огляду і в подальшому, до досягнення 21 року, щороку підлягають обов'язковому медичному огляду.

Заробітна плата працівникам молодше вісімнадцяти років при скороченій тривалості щоденної роботи виплачується в такому ж розмірі, як працівникам відповідних категорій при повній тривалості щоденної роботи.

Щорічні відпустки працівникам віком до вісімнадцяти років надаються у зручний для них час.

Працездатній молоді - громадянам України віком від 15 до 28 років після закінчення або припинення навчання у загальноосвітніх, професійних навчально-виховних і вищих навчальних закладах, завершення професійної підготовки і перепідготовки, а також після звільнення зі строкової військової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу або альтернативної (невійськової) служби надається перше робоче місце на строк не менше двох років.

Як видно з вище перелічених пільг, інтереси неповнолітніх працівників доволі добре захищені законодавством, проте відповідного захисту також потребує і молодь віком до 24 років, так як вона ще не  має належних навичок та достатнього досвіду роботи, не досягла фізичної та психологічної зрілості.

Правове поле та умови виробництва повинні розвиватися насамперед з урахуванням інтересів молоді, забезпечуючи необхідний захист від шкідливих та небезпечних виробничих факторів, направлених на збереження життя та здоров’я майбутнього трудового потенціалу країни.

Збереження здоров’я молодого покоління позитивно впливатиме на розвиток економіки країни. Витрати, які несе держава через виробничі травми та професійні захворювання  молодих працівників,  значно більші, ніж стосовно дорослих працівників, через більшу їх тривалість.

Тільки спільними зусиллями держави, роботодавців, профспілок і самих працівників, а також завдяки комплексному підходу в цьому питанні, можна забезпечити організацію безпечних та нешкідливих умов праці молодих працівників, що сприятиме зменшенню рівня виробничого травматизму та професійних захворювань серед молоді та її виїзду за кордон з метою пошуку кращого життя та роботи.

Запорізьке відділення УВД ФССУ у Запорізькій області
2018-04-26

Вимоги безпеки при роботі з ручним інструментом і пристосуваннями

Працівникам з обслуговування електро- та механічного устаткування, слюсарям-ремонтникам і іншим професіям доводиться часто виконувати різні слюсарні та складальні операції із застосуванням ручного інструменту та пристроїв. Тому вони повинні добре знати правила та вимоги з охорони праці при проведенні таких робіт і вміти організувати їх безпечне виконання. Виконання даного виду робіт регламентується «Правилами охорони праці при роботі з інструментом і пристосуваннями» (НПАОП 0.00-1.71-13).

Перед початком роботи слід перевірити, в якому стані знаходиться інструмент, який буде використовуватися при її виконанні. Інструмент, що має дефекти, тріщини, відколи необхідно замінити справним. Молоток повинен бути щільно насаджений на рукоятку, яка розклинюється клином з м'якої сталі або дерева. Не можна поправляти молоток з ослабленою рукояткою ударами його об верстак або інші предмети, це призводить до ще більшого розхитування рукоятки. Також міцно повинні бути насаджені рукоятки на шабери, напилки та інші інструменти. Слабо насаджені рукоятки під час роботи легко зіскакують з інструменту, при цьому гострим хвостовиком інструменту можна сильно поранити руку. Ручним інструментом без рукоятки користуватися заборонено.

Гайкові ключі повинні відповідати розмірам гайок і головок болтів. Не дозволяється застосовувати ключі з зім'ятими та тріснутими губками, нарощувати ключі трубами, іншими ключами або іншим способом, необхідно стежити за справністю лещат, знімачів.

При роботі з ручним електроінструментом класу І працівники повинні використовувати засоби індивідуального захисту (ЗІЗ) (діелектричні: печатки, калоші, гумові килимки). У приміщеннях без підвищеної небезпеки ураження працівників електричним струмом дозволяється виконувати роботи з використанням електроінструмента класу ІІ та ІІІ без застосування засобів індивідуального захисту.

Забороняється підключати електроінструмент напругою до 42 В до електричної мережі загального призначення через автотрасформатор, резистор або потенціометр, натягувати, перекручувати та перегинати кабель, що живить інструмент, ставити на нього вантаж і т.п.

Правильна організація робочого місця і виконання робіт забезпечує безпеку при використанні інструментів і пристосувань.

При виконанні робіт з ручним інструментом і пристосуваннями основними небезпечними та шкідливими виробничими факторами є:

- рухомі машини та механізми, рухомі частини виробничого обладнання, вироби, заготовки, матеріали, що рухаються;

- підвищений рівень шуму на робочому місці;

- ураження електричним струмом;

- гострі кромки, задирки та шорсткість на поверхнях заготовок, інструментів та обладнання;

- осколки оброблюваного матеріалу та виробів, що відлітають;

- розташування робочого місця на висоті від поверхні землі (підлоги, перекриття);

Працівники, які виконують роботи з ручним інструментом і пристосуваннями, зобов'язані:

- виконувати тільки ту роботу, яка визначена посадовою інструкцією або доручена безпосереднім керівником;

- знати конструкцію та дотримуватися правил технічної експлуатації застосовуваного ручного інструменту і пристосувань;
2018-04-25

Правила поведінки при електротравмах

Електроприлади впевнено увійшли в наше життя і супроводжують нас на роботі, в побуті, а часто і на відпочинку. Сучасна людина навряд чи зможе собі уявити життя без використання електрики, а відповідно без електроприладів. Але неправильне або недбале поводження з електрикою загрожує великими неприємностями: пожежами, важкими травмами аж до смертельного наслідку.

Нещасні випадки, пов'язані з впливом на працівника електричного струму або електричної дуги, займають значне місце в статистиці травматизму не тільки на виробництві, а й у побуті, по шляху проходження на роботу або з роботи (обірвані електропроводи, ураження блискавками) вони так само зустрічаються. Електротравми відбуваються під час торкання людини до оголених проводів, елементам електроустановок, що знаходяться під напругою або через термічний вплив електричної дуги. Під час проходження крізь тіло людини, електричний струм створює термічний, електролітичний, біологічний, механічний і світловий вплив на організм потерпілого. Удар струмом може викликати судомне і дуже болюче скорочення м'язів, здатне відкинути потерпілого в бік, але можливий так званий ефект «прилипання», коли людина не може розтиснути пальці і самостійно відпустити провід під напругою.

При ураженні електричним струмом від своєчасності і правильності надання першої допомоги може прямо залежати здоров'я і життя потерпілого, але завжди треба пам'ятати прописну істину: ви повинні спробувати врятувати життя людині, але не ціною власного! Тому, перш ніж кидатися до потерпілого, переконайтеся, що вам самим не загрожує небезпека (обірвані електричні дроти, устаткування, що знаходиться під напругою та інше). Якщо така небезпека існує, а у вас немає при собі засобів індивідуального захисту (гумових рукавичок) або можливості знеструмити обладнання, електроустановки, то краще не підходьте до потерпілого (викликайте рятувальників, медиків, осіб, відповідальних за електробезпеку на підприємстві). Якщо місце безпечне (джерело ураження знеструмлено), треба швидко оцінити стан потерпілого (наявність свідомості, пульсу, дихання), попросити допомоги у оточуючих (викликати швидку допомогу) і, в залежності від ситуації, негайно приступати до надання домедичної допомоги (непрямий масаж серця, штучне дихання, зупинка кровотечі та інше), підтримувати основні життєві функції організму потерпілого до приїзду швидкої допомоги і транспортування його до лікувального закладу.

Але, як відомо, будь-яку ситуацію легше попередити, ніж ліквідувати її наслідки, тому всі працівники, в чиї функції входить обслуговування діючих електроустановок, повинні проходити спеціальне навчання і перевірку знань з електробезпеки, з питань охорони праці, пожежної безпеки, мати відповідну групу допуску з електробезпеки і керуватися в своїй роботі вимогами нормативних документів, інструкцій з охорони праці, технічних регламентів та інше.

Для безпечного виконання робіт в електроустановках повинні бути призначені відповідальні особи, видано наряди-допуски або розпорядження на виконання робіт, підготовлені робочі місця, проведені інструктажі та інше. Кілька простих правил користування електроприладами:

 • перш, ніж включити незнайомий електроприлад або обладнання, уважно ознайомтесь з інструкцією по експлуатації;
 • не користуйтесь несправними, саморобними електроприладами і електроустаткуванням;
 • якщо електроприлад іскрить, димить, перегрівається, «б'є» струмом - негайно вимкніть його від мережі, зверніться до відповідальних фахівців;
 • періодично перевіряйте заземлення електроприладів, обладнання;
 • не перегинайте електродроти, стежте за тим, щоб вони не перегрівалися.

Будьте завжди обережні при контакті з електрикою, вона не пробачає помилок і недбалості!

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування України

у Запорізькій області
2018-04-16

Небезпечна оргтехніка

Ще якихось 20-25 років тому офісні працівники підприємств, установ і організацій могли похвалитися хіба що електричної друкарською машинкою, калькулятором і телефоном. У наш час важко собі уявити офіс, кабінет керівника та й багато інших робочих місць без персонального комп'ютера, ксерокса, факсу та іншої оргтехніки.

Більшість людей і дома проводять час за цікавою «іграшкою». Але наскільки безпечні ці досягнення прогресу і як уникнути шкідливий їх вплив на організм людини?        

Основними шкідливими факторами при роботі на персональному комп'ютері (ПК) є напруга зору та електромагнітні поля (в старих моделях ПК при наявності електронно-променевої трубки). Нові комп'ютери (з рідкокристалічними екранами) менш шкідливі для організму, але при облаштуванні робочого місця необхідно враховувати правильне розташування оргтехніки, освітлення, режими роботи. Робота за монітором комп'ютера вимагає від очей підвищеної напруги зору, тому що картинка на екрані не така чітка, як на друкованому документі, і через це вони швидко втомлюються. Може з'явитися сухість очного яблука або навпаки сльозотеча, почервоніння, запалення, свербіж очей, погіршення зору.      

Ксерокс ще більш небезпечний прилад, який виділяє в навколишнє середовище цілий букет шкідливих хімічних речовин: озон, оксид вуглецю, оксид азоту, сульфіди кадмію і селену та інші . Більшість людей думає, що озон - це приємний на запах газ, який виділяється під час грози, але насправді, вже у відносно невеликих кількостях (ГДК - 0,1 мг/м³), це дуже небезпечна хімічна речовина І класу небезпеки гостроспрямованої дії. Озон утворюється в повітрі при електричному розряді. При розташуванні копіювального апарату (ксерокса) в приміщенні з невеликою площею, відсутності витяжної вентиляції та інтенсивної його експлуатації, концентрації озону в повітрі робочої зони можуть перевищувати ГДК, що призводить до головного болю, нудоти, стомлюваності та іншим неприємним симптомам. Окис вуглецю входить до складу тонера і виділяється на етапі закріплення зображення. При великій концентрації викликає головний біль, сонливість, слабкість, почастішання пульсу, ускладнення при вагітності. Окис азоту, як і озон, виділяється при високовольтних розрядах при копіюванні. Шкідливий вплив на організм людини такий самий, як і від окису вуглецю. Сульфіди кадмію і селену можуть бути причиною подразнення слизової носа, глотки, нудоти, блювоти. Сам тонер - це з'єднання різних полімерів, вуглецю, оксиду заліза, може містити в своєму складі канцерогенні речовини.       

Заходи безпеки при роботі з оргтехнікою повинні полягати в першу чергу в правильній організації та розміщенні робочих місць:

 • площа приміщення на 1 робоче місце з ПК має бути не менше 6 м², об'єм  - не менше 20 м³;
 • відстань між бічними поверхнями ПК має бути не менше 1,2 м, між тильною поверхнею одного ПК та екраном іншого не менше 2,5 м;
 • прохід між рядами робочих місць з ПК не менше 1 м;
 • екран ПК повинен знаходитися на відстані 60-70 см від очей користувача, краще з лівого боку столу і мати покриття антиблиску;
 • освітлення в приміщенні з ПК повинно бути природне і штучне, крім загального допускається використання світильників місцевого освітлення, але при цьому не повинно бути відблисків на поверхні екрану.       

Розміщувати копіювальну техніку необхідно в окремому приміщенні, обладнаному механічною витяжною вентиляцією. При невеликому обсязі копіювання, допускається установка ксероксів в приміщеннях з постійним перебуванням працівників, але з можливістю регулярного їх провітрювання.       

Пам'ятайте, робота повинна бути безпечною і приносити задоволення!

Запорізьке відділення управління виконавчої

дирекції Фонду соціального страхування

України в Запорізькій області            

239-85-10
2018-04-16